Zayıf Akım Kabloları içinde ayrı bir önem taşıyan kablo kategorisi olan data kabloları; veri-iletişim kablosu demek bir iletişim cihazından diğerine taşınmasına yardımcı olan, dışı yalıtılmış iletken tel olarak düşünülebilir. Darıca Yanmaz Kablo Kılıfı Elektriğin iletimi ya da enerji aktarımından daha çok bilgi iletiminden bahsedeceğiz. İki ya da daha fazla cihaz arasında bilgi aktarımı için günümüzde birkaç tür kablo ile yapılmakta ve teknoloji ile birlikte kablolardaki verilerin daha hızlı iletimi için devamlı gelişmekte olan bir yapıya sahiptir. Biz elimizde olanlardan bahsedeceğiz. Bilgi aktarma ya da iletim işlemi yapısal olarak değişim göstermekte ve kablo
çeştlerini de buna göre sınıflandırırız. Bazı durumlarda veri iletimi tek tip veri iletişim kabloları ile yapılırken, bazı özel durumlarda daha çeşitli veri iletim kabloları seçenek olmaktadırlar.

Tıkla ve keşfet: Veri İletişim Kabloları

Bunu şöyle açıklayabiliriz; tercih edilecek veri iletim kablosunun çeşidi kullanılacak ağın topolojisi, protokolü ve büyüklüğü ile alakalıdır. Darıca Yanmaz Kablo Kılıfı Data-Lan kablolarının değişik çeşitlerinin karakter sınıflarını ve onların mevcut ağın diğer tarafları ile nasıl bir ilişki içinde olabileceğini daha iyi anlamak başarılı bir ağ üretmek ile aynı anlamı taşır. Darıca Yanmaz Kablo Kılıfı Aşağıda bugün yaygın olarak üretilen Veri İletişim Kabloları’nın yapılarından bahsedeceğiz;

1. UTP Yapılı Kablolar (Unshielded Twisted Pair)
2. F/UTP Yapılı Kablolar (Foil/ Unshielded Twisted Pair)
3. STP Yapılı Kablolar (Shielded Twisted Pair)
4. Koaksiyel Kablolar
5. Fiber Optik Kablolar

Bu kablolar içinde ilk üç kablo esas olarak aynı yapıdadırlar. Fakat birbirlerinden çok farklı olarak ayrılmaktadırlar; Utp yapılı kablolar en temel ve en yaygın olarak kullanılan kablolardır. UTP sınıfındaki kabloların kalitesi telefon kabloları ile çok yüksek hızlı kablolar arasında değişim gösterir. Kablo dış kılıf altında dört çift yalıtımlı telden oluşmaktadır. Her çift bitişik çiftleri ile ve diğer elektronik cihazlar ile girişimi ortadan kaldırmaya etken belli bir aralık oranı ile bükülür. Bükümün dar yada sıkı olması iletim hızını çoğaltmakla birlikte kablonun maliyetini de arttıran bir durumdur. Darıca Yanmaz Kablo Kılıfı En tanınır olarak kullanılan UTP kablolar değişik sınıflara sahiptir ve her sınıf birbirinden hız veya başka bir özellik ile farklılık gösterir.
UTP kablo en basit prototip olarak en uygun rakamlara sahip olabilir ancak unutulmamalıdır ki bu kablo radyo ve elektrik frekanslarına maruz kalabilirler. Bu yüzden çalışma yerleri çok önemlidir ve coğrafi olarak elektrikli motor taşıyan aygıtlar ve floresan tarzındaki aydınlatma ürünlerinden uzak tutulmalıdır. Şayet çevrede bu tür potansiyel frekanslara maruz kalma durumu varsa kablo tercihi bu tür ortama uygun olarak çift bükümlü ve örgülü kablo tercih edilmelidir. Bu aynı zamanda kablonun en uzak mesafelerdeki veri alışverişlerinde de en verimli sonucu sağlar.

İletişime geçmek için tıklayınız.

Soru Sor?
Call Now Button